Historia spółki

Jeden z największych producentów etanolu w Polsce

BIOAGRA S.A. jest jednym z największych w Polsce producentów etanolu odwodnionego przeznaczonego na cele paliwowe (bioetanolu) spełnia najwyższe normy jakościowe wymagane przepisami krajowymi oraz Unii Europejskiej.

 

Firma uruchomiła udoskonalony proces technologiczny, tzw. gotowanie niskotemperaturowe. W efekcie wdrożenia zredukowano emisję pary wodnej z instalacji suszenia materiałów paszowych. Zmniejszyło się natężenie zapachu, a także zużycie wody i energii potrzebnych do produkcji.

 

2023

Gotowanie nisko- temperaturowe

2020

Produkcja płynu do dezynfekcji

 

Podczas pandemii wywołanej przez koronawirusa spółka uruchomiła produkcję płynu do dezynfekcji. Bioagra przekazała bezpłatnie tysiące litrów tego środka lokalnym samorządom, szpitalom, straży pożarnej i instytucjom kościelnym opiekującym się bezdomnymi. Firma udostępniła też możliwość zakupu płynu w cenie wyprodukowania społeczności lokalnej.

Bioagra prowadzi największą w historii firmy inwestycję. Ogłasza podwojenie produkcji i podniesienie zatrudnienia aż o 40 proc. Dodatkowo generuje to wiele miejsc pracy w firmach zewnętrznych działających w regionie. Rusza system redukcji natężenia zapachu i hałasu oraz program zalesiania terenu wokół zakładu produkcyjnego.

 

2019

System redukcji zapachu i hałasu

Nasadzenie 2 tysięcy drzew

2018

Program ochrony środowiska

Trunki na spirytusie z Bioagry

 

Firma rozpoczyna prace koncepcyjne nad programem minimalizacji wpływu na otoczenie. Na bazie etanolu spożywczego, wytwarzanego przez Bioagra SA, rusza produkcja różnorodnych trunków o światowej jakości, co potwierdzają prestiżowe nagrody zdobyte na trzech kontynentach.

Firma znacząco rozwinęła produkcję etanolu o wysokiej jakości, który ma uniwersalne zastosowania. Zmniejszyła się ilość wytwarzanego bioetanolu, który stanowił niegdyś podstawę produkcji.

 

2017

Etanol (alkohol) odwodniony

Etanol (alkohol) techniczny

Etanol (alkohol) spożywczy

2017

 

Na bazie etanolu spożywczego powstają dwie pierwsze marki wódki.

Uruchomienie instalacji do produkcji etanolu spożywczego

 

2016

2010

 

Uruchomienie instalacji do pozyskiwania oleju kukurydzianego.

Spółka uzyskała w 2010 r. certyfikat ISCC, który potwierdza, że produkowany przez nią etanol powstaje wg zasad zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie etanolu, jako dodatku do paliw, pozwala na obniżenie emisji gazów cieplarnianych przez silniki benzynowe.

 

2010

Uzyskanie certyfikatu ISCC

2010

Pojemność magazynów sięga 60 tys. ton.

 

Firma rozpoczyna skup kukurydzy zgodnie z Dyrektywą RED o standardowej wilgotności (14,5 proc.), jak i mokrego ziarna o wilgotności dochodzącej do 30 proc.

BIOAGRA SA kończy budowę zakładu i rozpoczyna przetwarzanie ziaren kukurydzy na etanol w oparciu o technologię na licencji amerykańskiej firmy KATZEN. Spółka wchodzi do wąskiej grupy najnowocześniejszych producentów etanolu w Europie. Produkuje jednocześnie doskonałą, wysokobiałkową paszę (tzw. DDGS).

 

2009

140 tys. m³ rocznie etanolu

350 tys. ton kukurydzy

ponad 100 tys. ton DDGS

2004

 

Powstaje BIOAGRA SA, której celem jest uruchomienie Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice”.