Aktualności

Nasadzenie tysiąca drzew iglastych

BIOAGRA SA nasadziła wzdłuż Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice” blisko tysiąc drzew iglastych, które mają stać się barierą ograniczającą natężenie dźwięku generowanego przez instalację produkcyjną zakładu. Pomysł został zgłoszony przez mieszkańców Głębinowa, miejscowości sąsiadującej z firmą.

Prace przy nasadzeniach prowadzono w kwietniu 2018 r., kiedy rozpoczął się okres wegetacji roślin. Do stworzenia ściany zieleni wykorzystano blisko tysiąc drzew od 1,5 do nawet 4 metrów wysokości. Iglaki poprawią estetykę otoczenia fabryki latem i zimą, a także mają przyczynić się do zmniejszenia natężenia dźwięku w okolicy.

Od strony obwodnicy Nysy i drogi prowadzącej do zakładu posadzono świerki serbskie. Wśród licznych zalet tych drzew warto wskazać bardzo szybki wzrost i niskie wymagania glebowe. To roślina ceniona ze względu na swoją urodę i odporność na szkodniki. Świerki mają obecnie od 1,5 do 2 metrów wysokości. W ciągu kilku lat znacznie urosną i stworzą zieloną ścianę, która ma za zadanie tłumić dźwięk dobiegający z terenu zakładu i, częściowo, z obwodnicy biegnącej obok firmy. Od strony przejazdu kolejowego, pomiędzy zakładem a Goświnowicami, posadzono kilkanaście trzy i czterometrowych czarnych sosen.

Zielona ściana drzew to początek działań BIOAGRA SA, które mają doprowadzić do zredukowania natężenia dźwięku generowanego przez instalacje produkcyjną. Wynajęte przez firmę dwie wyspecjalizowane jednostki badawcze i wdrożeniowe przeprowadziły w kwietniu 2018 r. badania akustyczne urządzeń i maszyn na terenie zakładu.

Celem badań było zlokalizowanie najgłośniejszych i najbardziej uciążliwych akustycznie urządzeń. W efekcie prowadzonych prac powstanie diagnoza akustyczna zawierająca rozwiązania, których wdrożenie pozwoli firmie pracować ciszej.

Inne aktualności

WIĘCEJ