Aktualności

Rekordowy Bieg Nyski

Podsumowanie IX edycji Biegu Nyskiego wskazuje, że bieg okazał się w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tzw. „Mila Rodzinna”, w której startują głównie mieszkańcy Nysy i okolic. Organizatorzy nie zwalniają tempa i już przygotowują się do rozegrania grudniowego, II Nocnego Mikołajkowego Biegu Nyskiego ulicami miasta. Impreza odbędzie się 3 grudnia 2022 r.

Bieg Nyski, największa impreza biegowa w województwie opolskim, którą symbolicznie rozpoczyna Pan Kukurydza, maskotka firmowa Bioagry, zanotował rekord frekwencyjny.
Na starcie „Mili Rodzinnej”, biegu rekreacyjnego na 1500 metrów, poprzedzającego bieg główny, stanęło aż 400 osób. To więcej niż przed pandemią. Rekordowe zainteresowanie biegiem rodzinnym przerosło oczekiwania organizatorów – zabrakło pakietów startowych, które i tak były przygotowane z dużym zapasem.

– Frekwencja w biegu była bardzo dobra i łącznie sięgnęła blisko 1000 osób w dwóch biegach – mówi Jacek Makowski, jeden z organizatorów Biegu Nyskiego. – W tej kategorii wypadliśmy lepiej niż większość biegów w Polsce, które po pandemii notują duży spadek liczby uczestników. Tymczasem w Nysie, w tzw. „Mili Rodzinnej”, zanotowaliśmy historyczny rekord. Wydaliśmy wszystkie pakiety startowe, a chętnych do biegania wciąż przybywało.
Przed pandemią, w roku 2019, w rodzinnej części Biegu Nyskiego uczestniczyło ok. 350 osób. W tym biegu biorą udział głównie osoby z Nysy i okolic, co oznacza, że bieganie stało się
w naszym regionie popularnym sposobem na rekreację – dodaje Jacek Makowski.

 

Jak podkreślają organizatorzy, Bieg Nyski odrodził się po pandemii, z czym, niestety nie poradziły sobie inne biegi uliczne w Polsce. Liczne obostrzenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej wpłynęły na spadek liczby biegaczy. W niektórych przypadkach do zawodów staje nawet o 80 proc. mniej zawodników.

W tym roku przeszkodą dla części biegaczy okazała się wyjątkowo upalna pogoda, która podniosła poziom trudności biegu. Ostatecznie bieg główny na 10 km ukończyło 554 zawodników. Wystartowało 145 pań, spośród których najszybsza była jeleniogórzanka Beata Michałków z wynikiem 0:36:24. Najszybszym mężczyzną okazał się Dmytro Didavodiuk z Ukrainy, który przekroczył linię mety z czasem 0:31:06. Średnia szybkość zwycięzcy podczas całego biegu wyniosła 3:06 minuty na kilometr.

Organizatorami Biegu Nyskiego są Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Gim 2 Nysa, Fundacja „W działaniu” oraz grupa biegowa „Nysa Biega”. Bioagra wspierała finansowo organizację wydarzenia. Biegacze otrzymali od firmy pamiątkową torbę. Imprezę – już tradycyjnie – symbolicznie rozpoczął Pan Kukurydza, maskotka firmowa Bioagry.

Inne aktualności

WIĘCEJ