Aktualności

Bioagra zapowiada 50 nowych miejsc pracy w innowacyjnych projektach

27 marca 2025 r. w Nysie odbyła się III Konferencja dla Biznesu, która zgromadziła przedstawicieli lokalnego przemysłu, biznesu, samorządu i świata nauki. Podczas wydarzenia Bioagra ogłosiła plany stworzenia 50 nowych miejsc pracy w ramach innowacyjnych projektów związanych m.in. z wychwytem tzw. biogennego CO2.

Bioagra przyspiesza

Jednym z najważniejszych punktów konferencji było wystąpienie Arkadiusza Komorowskiego, dyrektora Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice”. Przedstawiciel firmy podkreślił, że w najbliższych latach Bioagra skupi się na wdrażaniu zaawansowanych technologii. Jednym z pierwszych projektów będzie wychwytywanie tzw. biogennego CO2, który wytwarzają drożdże w procesie fermentacji.

– Biogenny dwutlenek węgla to produkt przyszłości – mówi Arkadiusz Komorowski z Bioagry. – Jego wychwytywanie z procesu fermentacji to ekologiczny, pionierski projekt na Opolszczyźnie. W skali, w której planujemy wdrożyć to rozwiązanie, będzie to jedno z największych tego typu wdrożeń w Polsce – podkreślił Komorowski.

Firma zaznacza, że projekt otwiera nowy etap rozwoju Bioagry i lokalnego rynku pracy. Powstaną nowe miejsca pracy w zupełnie nowym segmencie gospodarki.

Bioagra planuje, dzięki wychwytywaniu CO2 i innym innowacyjnym projektom, stworzenie w ciągu kilku najbliższych lat aż 50 nowych miejsc pracy. Z doświadczenia firmy wynika, że drugie tyle stanowisk powstanie w otoczeniu biznesowym spółki. Warto zaznaczyć, że na co dzień Bioagra korzysta z usług blisko stu firm z Opolszczyzny.

Nysa stawia na rozwój i przyciąganie inwestorów

Podczas konferencji głos zabrał burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz, który podkreślił rosnący potencjał gospodarczy miasta.

– Nysa ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów przemysłowych regionu. Inwestycje firm takich jak Bioagra czy IONWAY tworzą nowoczesne miejsca pracy i przyciągają wykwalifikowanych specjalistów – zaznaczył Kolbiarz.

Burmistrz podkreślił, że dzięki rozwojowi rynku pracy coraz więcej młodych ludzi, którzy wcześniej wyjechali w poszukiwaniu zatrudnienia, decyduje się na powrót do rodzinnego miasta. Ważnym elementem wspierającym ten trend są nowe inwestycje mieszkaniowe oraz modernizacja połączeń komunikacyjnych, w tym kolejowych, które zwiększają mobilność pracowników.

Nowoczesna edukacja kluczem do sukcesu

III Konferencja dla Biznesu stanowiła także przestrzeń do dyskusji o przyszłości edukacji i jej dostosowywaniu do dynamicznych zmian rynku pracy. Zwrócił na to uwagę prorektor ds. współpracy i rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie (PANS), dr inż. Piotr Chwastyk.

– Istotne jest kształcenie specjalistów, ale równie ważne jest rozwijanie u nich umiejętności miękkich. Pracodawcy coraz częściej szukają osób elastycznych, potrafiących pracować w zespole i zarządzać projektami – podkreślał Chwastyk.

PANS oferuje 15 kierunków studiów, dostosowanych do aktualnych potrzeb gospodarki. Studenci mają możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego już na etapie nauki, co zwiększa ich szanse na rynku pracy.

Klonowanie pracowników, druk 3D i sztuczna inteligencja

Wśród tematów konferencji znalazły się również zagadnienia związane z rozwojem innowacyjnych technologii na lokalnym rynku i praktycznym wykorzystaniem AI. Eksperci omówili m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie poprzez automatyzację rutynowych procesów oraz możliwości zwiększenia sprzedaży dzięki nowoczesnym narzędziom. Firma Global 3D z Nysy przedstawiła wiele praktycznych zastosowań druku 3D w biznesie.

III Konferencja dla Biznesu – program

Organizatorem wydarzenia był Nyski Klub Biznesu. Konferencja zgromadziła przedstawicieli różnych sektorów gospodarki, dla których priorytetem jest rozwój innowacyjnych miejsc pracy, dążenie do neutralności klimatycznej i wdrażanie nowoczesnych technologii.

MODUŁ I: Doradztwo i wsparcie instytucjonalne

– Instrumenty wspierające przedsiębiorców – Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
– Wsparcie finansowe MŚP z powiatu nyskiego w ramach Funduszy Europejskich dla Województwa Opolskiego – OCRG

MODUŁ II: Kierunki kształcenia w kontekście zawodów przyszłości

– Kierunki rozwoju gminy Nysa – Urząd Gminy Nysa
– Ekologia i zrównoważony rozwój w przemyśle a nowe miejsca pracy – Bioagra
– Kompetencje przyszłości – IONWAY
– Zawody przyszłości – PANS w Nysie
– Czynniki wpływające na brak pracowników na rynku pracy – Eco Job

MODUŁ III: Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem i AI

– AI przyszłość czy zagrożenie w kontekście cyberbezpieczeństwa – Cyberguru
– Jak sklonować najlepszych pracowników firmy? Automatyzacja rutynowych procesów z wykorzystaniem AI – Sintegrum
– Jak sprzedawać więcej przy użyciu AI? – Hillconnect Group
– Wykorzystanie technologii druku 3D i skanu 3D w ochronie własności intelektualnej firmy – Global 3D

Inne aktualności

WIĘCEJ