Aktualności

BIOAGRA SA – kalendarium rozwoju firmy

BIOAGRA SA to obecnie największy w Polsce producent bioetanolu i etanolu wytwarzanego z ziarna kukurydzy. Należący do firmy zakład produkcyjny, który mieści się niedaleko Nysy, w woj. opolskim, jest jednym z największych pracodawców w regionie. Na osiągnięcie takiej pozycji firma potrzebowała zaledwie 8 lat, ponieważ produkcję rozpoczęła w roku 2009. Ale już wtedy mogła się poszczycić tym, że produkowała aż 140 tys. m³ etanolu w skali roku, przerabiając przy tym 350 tys. ton kukurydzy i produkując przy okazji ponad 100 tys. ton DDGS, czyli wysokobiałkowej paszy.

BIOAGRA – KALENDARIUM:

2017 – obecna struktura produkcji firmy to:
> Etanol (alkohol) odwodniony
> Etanol (alkohol) techniczny
> Etanol (alkohol) spożywczy

2017 – na bazie etanolu spożywczego, który od niedawna produkuje firma powstają dwie nowe marki wódki w ramach BZK Alco: Kazimierz Wielki i Waligóra

2016 – uruchomienie instalacji do produkcji etanolu spożywczego

2010 – uruchomienie instalacji do pozyskiwania oleju kukurydzianego

2010 – uzyskanie certyfikatu ISCC-EU, który potwierdza, że produkowany przez spółkę etanol powstaje wg zasad zrównoważonego rozwoju; wykorzystanie etanolu, jako dodatku do paliw, pozwala na obniżenie emisji gazów cieplarnianych przez silniki benzynowe.

2010 – pojemność magazynowa elewatora BIOAGRA SA sięga 60 tys. ton; firma może rozpocząć skup kukurydzy zgodnie z Dyrektywą RED o standardowej wilgotności (14,5 proc.), jak i mokrego ziarna o wilgotności dochodzącej do 30 proc.

2009 – już wyniki z pierwszego roku działalności produkcyjnej są doskonałe, choć firma dopiero skończyła budowę Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice”, która trwała blisko 2 lata:
– 140 tys. m³ rocznie etanolu
– 350 tys. ton kukurydzy
– ponad 100 tys. ton DDGS

2004 – powstaje BIOAGRA SA, której celem jest uruchomienie Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice”.

Inne aktualności

WIĘCEJ