Aktualności
Badania, diagnozy i rozwiązania
BIOAGRA SA realizuje zapowiedziany na początku 2018 roku plan redukcji natężenia dźwięku i zapachu generowanych przy produkcji etanolu.
Przedstawiciele firmy w połowie czerwca spotkali się kolejny raz ze społecznością lokalną. Zaprezentowali m.in. wyniki badań akustycznych i zapachu oraz opracowane na tej podstawie sposoby zmniejszenia wpływu zakładu na otoczenie.
Badania zapachu zostały wykonane na terenie firmy i w okolicznych miejscowościach. Zanalizowano m.in. skład widocznej na zakładem pary z suszenia paszy (oprócz etanolu i oleju kukurydzianego firma wytwarza mokrą i suchą paszę dla zwierząt). Para składa się w 99,9 proc. z wody i jest pozbawiona zapachu. Eksperci stwierdzili, że źródłem zapachu generowanego przy produkcji są cząstki etanolu pochodzące z naturalnej fermentacji. To ten sam proces, którego używamy, np. do wytwarzania domowego wina, ale Zakład Produkcji Etanolu prowadzi go na dużą skalę.
Eksperci wskazali, że redukcja zapachu jest możliwa. Zaproponowali wyłapanie części dwutlenku węgla wytwarzanego w fermentacji przez drożdże. CO2, które unosi cząstki etanolu do powietrza, można przetwarzać i dostarczać, np. producentom napojów gazowanych. Z kolei same cząstki etanolu dadzą się skutecznie usunąć w procesie tzw. utleniania katalitycznego z wykorzystaniem grzałek elektrycznych. Rozwiązanie jest już stosowane w procesach produkcyjnych w różnych zakładach na terenie Polski. Zbudowanie testowego urządzenia, które będzie dopasowane do procesu produkcji etanolu zajmie ok. pół roku.
W drugim badaniu eksperci od redukcji natężenia dźwięku w przemyśle wskazali najgłośniejsze urządzenia pracujące w zakładzie (na zdjęciu badanie źródeł dźwięku z użyciem tzw. kamery akustycznej). Kluczowe okazuje się wyciszenie chłodni wody przemysłowej. To zdecydowanie najgłośniejszy obiekt w procesie produkcji etanolu. Eksperci zaproponowali m.in. położenie na lustrze wody specjalnych mat tłumiących hałas spadających kropli. Na podstawie zaleceń ekspertów BIOAGRA SA zdecydowała się także wyciszyć wentylatory w różnych częściach zakładu. Zostaną obudowane specjalnymi tłumikami. Zmiany będą dotyczyć także wieży elewatora zbożowego. Wymienione zostaną w niej okna a część zostanie zamurowana.
BIOAGRA SA poczyniła już pierwsze kroki w celu wyciszenia zakładu. W kwietniu 2018 roku nasadzono wokół firmy ok. tysiąca szybko rosnących świerków serbskich. Unowocześniono pierwsze urządzenia i zredukowano hałas powstający przy rozładunku kukurydzy docierającej do firmy wagonami.
Kolejne efekty pracy nad zmniejszeniem wpływu Zakładu Produkcji Etanolu na otoczenie zostaną zaprezentowane na następnym spotkaniu ze społecznością lokalną. Zaplanowano je w połowie września 2018 roku.
Inne aktualności
AKTUALNOŚCI | 15.05.2019
Zapytanie ofertowe – studium wykonalności
AKTUALNOŚCI | 21.09.2017
Zaproszenie do złożenia oferty