Aktualności

Finał Mistrzostw Nysy w siatkówce plażowej mężczyzn i kobiet

W weekend odbyły się finałowe pojedynki o Mistrzostwo Nysy 2023 w siatkówce plażowej. W imprezie, którą wspierała Bioagra wzięło udział ponad 160 zawodniczek i zawodników z całego kraju. 

Jak poprzednio Mistrzostwa Nysy zostały rozegrane na boiskach stworzonych na wyjątkowej plaży nad Jeziorem Nyskim. Kibice mogli podziwiać mecze i wspaniały widok na szeroki akwen z górskimi szczytami w tle.

W trwających łącznie 10 dni zawodach po raz pierwszy rozgrywki toczyły się w kategorii żeńskiej i męskiej. W mistrzostwach wzięło udział ponad 100 zawodników i 60 zawodniczek. W całym tegorocznym cyklu turniejów eliminacyjnych i finałach rozegrano imponująca liczbę 320 meczów. 

Wśród startujących pojawili się zawodnicy grający w halowych rozgrywkach Plus Ligi (mężczyźni) i Tauron Liga (kobiety). Co ciekawe, siatkówka tego rodzaju jest równie efektownym i szybkim sportem jak halowa, ale bywa o wiele bardziej emocjonująca. W tej dyscyplinie szanse na wygraną w pojedynkach z zawodowcami mają gracze reprezentujący niższe ligi lub nawet grający wyłącznie dla utrzymania kondycji fizycznej.

– Siatkówka plażowa jest niezwykle emocjonująca, ponieważ każdy mecz jest wielką niewiadomą – mówi Wojtek Kondracki, organizator Mistrzostw Nysy z ramienia Klubu Siatkarskiego Volley Beach Nysa. – Mecze obfitują w wyjątkową dramaturgię i niezwykłe zwroty akcji oraz spektakularne, przeczące fizyce akcje. W tej dyscyplinie nawet bardzo renomowani gracze mogą ulec teoretycznie słabszym, bo niżej notowanym zawodnikom.

Wojtek Kondracki tłumaczy ten fenomen tym, że choć umiejętności techniczne i doświadczenie w grze są podstawą sukcesu, to warunki na plaży wyrównują lub czasem nawet odwracają szanse. Odbicie do bloku lub uderzenia utrudnia piasek, który bywa gorący i suchy jak pył lub mokry i grząski. Mecze toczone są na otwartym powietrzu, niezależnie od aury. Przykładowo: w zeszłorocznych rozgrywkach piasek na nyskiej plaży potrafił osiągać temperaturę ponad 70 stopni Celsjusza.

Organizatorem turnieju jest Klub Siatkarski Beach Volley Nysa. Tegoroczna impreza była połączona z organizowanym przez Opolski Związek Piłki Siatkowej cyklem Grand Prix Opolszczyzny. Mistrzostwa Nysy są notowane w centralnym systemie rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Oznacza to, że zawodnicy, którzy zajęli 4 pierwsze miejsca otrzymali punkty w ogólnopolskim rankingu siatkarzy plażowych.  


Mistrzostwa Nysy w siatkówce plażowej – wyniki
 

W nawiasach podano macierzysty klub zawodnika lub zawodniczki ewentualnie miasto, jeśli gracz nie uczestniczy w rozgrywkach Plus Ligi (mężczyźni) lub Tauron Liga (kobiety).

Mężczyźni:
1. Szymon Bąk / Mikołaj Sarnecki (Kędzierzyn Koźle). 
2. Tomasz Wierzbicki / Paweł Malicki (Wrocław).
3. Mateusz Biernat / Szymon Gregorowicz (kluby: Czarni Radom / Aluron CMC Warta Zawiercie). 
4. Patryk Szczurek / Łukasz Owczarz (klub: PSG Stal Nysa, Nysa).

Kobiety: 
1. Paulina Bałdyga / Monika Jagła (Bydgoszcz / klub: Chemik Police).
2. Agnieszka Krawczyk / Olga Klocek (Kraków). 
3. Małgorzata Vlk / Kamila Pawlak (Janków Przygodzki). 
4. Karolina Kmita / Karolina Nowak (Katowice).

 

Zdjęcia: Volleyball Photography, Pan Kukurydza

 

Inne aktualności

WIĘCEJ