Aktualności

Nysanin po raz pierwszy Mistrzem Nysy w siatkówce plażowej

W miniony weekend odbyły się finałowe pojedynki o Mistrzostwo Nysy w siatkówce plażowej. Impreza przyciągnęła ponad 140 zawodników i zawodniczek z całego kraju. W kategorii mężczyzn po tytuł sięgnęła para Michał Nalborski z Nysy i Jakub Korczyk z Andrychowa.

– Pierwszy raz w nowej historii Mistrzostw Nysy w siatkówce plażowej tytuł zdobył Nysanin – mówi Wojtek Kondracki, prezes Klubu Siatkarskiego Volley Beach Nysa. – Turniej finałowy, w którym zagrały najlepsze pary z całego cyklu mistrzostw, był niezwykle wyrównany. Świadczy o tym ogromna, rekordowa liczba tie-break’ów, koniecznych do rozstrzygnięcia meczu.

Po raz drugi w historii reaktywowanych zawodów w tej dyscyplinie rywalizowano zarówno w kategorii żeńskiej jak i męskiej. W turnieju wzięli udział zawodnicy z różnych lig halowych, ale też amatorzy.

Jak podkreślają organizatorzy zawodów, w tej dyscyplinie szanse na wygraną mają wszyscy uczestnicy, niezależnie od ligowej renomy. Umiejętności techniczne i doświadczenie są podstawą sukcesu, ale warunki na plaży wyrównują lub odwracają szanse.

Zwycięska para to Michał Nalborski (dietetyk z Nysy) i Jakub Korczyk (strażak pochodzący z Andrychowa), który sięgnął dwa lata temu, wraz z drużyną, po złoty medal w siatkówce halowej podczas Światowych Igrzysk Strażaków i Policjantów. W wielkim finale pokonali parę Mateusz Podborączyński, z Kędzierzyna Koźla, aktualny wicemistrz Polski w siatkówce plażowej, i Paweł Malicki z Wrocławia.

Gra na piasku związana jest ze znacznie większym wydatkiem energetycznym niż na parkiecie. Pomimo tego, w finałowym turnieju kobiet, rozegrano na nyskiej plaży rekordowo długi i bardzo zacięty mecz, trwający aż 70 minut.

Organizatorzy zwracają uwagę, że w zawodach utrzymała się wysoka frekwencja podczas wszystkich eliminacji turnieju. Łącznie wystartowało ponad 80 mężczyzn i 60 kobiet. Rozegrano łącznie kilkaset meczów. W finałach Mistrzostw Nysy 2024 do pojedynków stanęło osiem najlepszych par kobiecych i szesnaście męskich.

Najlepsze pary kobiece:

W kategorii żeńskiej zwyciężyła para z Wrocławia, Karolina Olszewska i Justyna Brożek, która mimo porażki w pierwszym meczu, na co pozwala brazylijski system rozgrywek, wygrała cały turniej. W finale, również po tie-breaku, pokonały Karolinę Nowak z Rudy Kozielskiej i Paulinę Szymańską z Krakowa (2:1). Trzecie miejsce przypadło faworytkom z Poznania, Klaudii Parzyńskiej i Jagodzie Radzewicz, które pokonały zawodniczki z Milicza i Kalisza, Małgorzatę Vlk i Magdę Lachman.

Najlepsze pary męskie:

Mistrzami Nysy 2024 zostali Michał Nalborski i Jakub Korczyk, którzy odwrócili losy meczu i pokonali faworyzowany zespół z aktualnym wicemistrzem Polski, Mateuszem Podborączyńskim i Pawłem Malickim (2:1). Na trzecim miejscu uplasowali się zeszłoroczni Mistrzowie Nysy, Szymon Bak i Mikołaj Sarnecki z Kędzierzyna-Koźla, pokonując parę z Sieradza i Kalisza, Pawła Kozielskiego i Olka Walaszyka (po tie-breaku 2:1).