Aktualności
Z Morza Sargassowego do Jeziora Nyskiego
Polski Związek Wędkarski w Opolu, ze wsparciem Bioagry, przeprowadził kolejne zarybianie Jeziora Nyskiego. Tym razem do akwenu wpuszczono 50 kg młodych węgorzy. Każdy osobnik, ważący ok. 12 gramów, urodził się w głębinach Morza Sargassowego, po drugiej stronie ziemskiego globu.
Podobnie jak w poprzednich sezonach do Jeziora Nyskiego trafi w tym roku kilkaset tysięcy młodych ryb różnych gatunków. Bieżąca akcja to element działania, które Bioagra wspiera od 2009 r., współpracując z Polskim Związkiem Wędkarskim w Opolu. Na ten cel firma każdego roku przekazuje 14 tys. zł.
– Spółka wspiera proces zarybiania Jeziora Nyskiego od kilkunastu lat – mówi Mirosław Obarski z Bioagry. – Zarybianie pozwala tworzyć pełnowartościowy ekosystem wodny.
Do Jeziora Nyskiego trafiają młode węgorze, sandacze i szczupaki, karpie, karasie czy liny. Ryby działają w zbiornikach wodnych jak naturalny filtr. Oczyszczają akweny z nadmiarowej roślinności czy fitoplanktonu. Ryby drapieżne regulują pogłowie tzw. ryby spokojnego żeru, np. leszczy, karasi, płoci.
– W maju do Jeziora Nyskiego trafił tzw. węgorz zarybieniowy – mówi Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) w Opolu. – To podrośnięte w sztucznych warunkach osobniki, które wyławiane są z Oceanu Atlantyckiego, gdzie dryfują po narodzinach w głębinach Morza Sargassowego.
Węgorz jest jedną z najbardziej fascynujących i tajemniczych ryb żyjących w polskich akwenach wodnych. Zwykle żyje w wodzie, ale w okresie wędrówek potrafi… pełzać po lądzie z szybkością ok. 3 km/h. Potrafi oddychać przez skórę i dzięki czemu może przeżyć poza wodą do dwóch dni.
Węgorze podejmują półtoraroczną wędrówkę rozrodczą. W tym czasie przedostają się z wód śródlądowych aż do Morza Sargassowego, znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku. Tam na głębokości do 1000 metrów odbywają tarło. Dorosłe osobniki giną pozostawiając po sobie larwy węgorza, które potrafią dryfować do dwóch lat w kierunku Europy.
Węgorz europejski, został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. Od roku 2007 jest objęty ochroną wynikającą z konwencji waszyngtońskiej (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).
Węgorz w Polsce
Wymiar ochronny na wodach PZW: do 60 cm
Okres ochronny: od 1 grudnia do 31 marca
Dobowy limit połowu: 2 szt.
Największy węgorz złowiony w Polsce: 6,43 kg / 144 cm.
Inne aktualności
AKTUALNOŚCI | 15.05.2019
Zapytanie ofertowe – studium wykonalności
AKTUALNOŚCI | 21.09.2017
Zaproszenie do złożenia oferty