Aktualności

Bioagra ponownie wspiera nyskie lodowisko

Agencja Rozwoju Nysy gotowa jest na otwarcie miejskiego lodowiska, które zimą jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji rekreacyjnych miasta. Drugi rok z rzędu lodowisko wspiera Bioagra jako oficjalny sponsor obiektu. Poza pomocą finansową firma pomogła w tym roku opracować koncepcję ograniczenia zużycia energii potrzebnej do chłodzenia lodowej tafli.

W tym roku Agencja Rozwoju Nysy, we współpracy z Bioagrą, przygotowując otwarcie nyskiego lodowisko postawiła sobie za cel ograniczenie zużycia energii i zapewnienie jak najlepszych warunków do jazdy na lodzie. Z powodu zmian klimatycznych i wzrostu cen energii, prowadzenie otwartych lodowisk stało się prawdziwym wyzwaniem dla samorządów lokalnych w Polsce. Warto zaznaczyć, że ubiegły miesiąc był najgorętszym październikiem w historii pomiarów na całym świecie, jak podał „Copernicus” – europejski ośrodek monitorowaniu klimatu.

Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu Bioagry pod taflą lodowiska ułożono barierę zapobiegającą zamrażaniu gruntu pod kortem do gry w tenisa, na którym zlokalizowane jest lodowisko. Na mineralnej warstwie kortu, będącej naturalnym izolatorem, rozłożono dodatkowe warstwy izolacji. Główną rolę pełni w tym przypadku styropian o wysokich właściwościach izolacyjnych oraz dostarczona przez Bioagrę folia przemysłowa o bardzo wysokiej odporności mechanicznej – mówi Bogdan Wyczałkowski – Prezes Agencji Rozwoju Nysy.

W przypadku lodowiska w Nysie dodatkowo izolacja pozwoli na skierowanie mocy tzw. chillerów na utrzymanie warstwy lodu w jak najlepszej kondycji przy możliwie minimalnym zużyciu energii. Dodatkowo izolacja pod taflą lodowiska pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji obiektu.

– Ograniczanie zużycia energii to priorytet globalny i lokalny – mówi Mirosław Obarski z Bioagry. – Podejściem wdrożonym przez ARN na nyskim lodowisku, żyjemy jako firma od dawna. W Zakładzie Produkcji Etanolu “Goświnowice” wdrożyliśmy w tym roku, tzw. gotowanie niskotemperaturowe. To udoskonalony proces produkcji, który pozwolił zaoszczędzić energię i mocno zredukował ilość pary wodnej, unoszącej ze sobą zapach z procesu produkcji etanolu.

Inne aktualności

WIĘCEJ