Aktualności

Kilka tysięcy drzew i krzewów

Bioagra w ciągu pięciu lat zasadziła wokół Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice” (ZPE) kilka tysięcy drzew i krzewów. Skala nasadzeń dorównuje tym prowadzonym przez Wrocław i Poznań, tj. miasta, które sadzą najwięcej dorodnych drzew w Polsce. Nasadzenia, które spółka prowadzi od 2018 r., kosztowały do tej pory kilkaset tysięcy złotych.

Skala nasadzeń jak we Wrocławiu czy Poznaniu

Pierwsze nasadzenia, liczące kilka tysięcy roślin, przeprowadzono wokół ZPE w kwietniu 2018 r. W ciągu roku Bioagra potrafi zasadzić na swoim terenie tyle drzew co Wrocław czy Poznań. Należy zaznaczyć, że chodzi o nasadzenia dobrze wyrośniętych drzew, tj. minimum 6-8 letnich roślin oraz okazy liczące kilkanaście lat, jak te zasadzone przez Bioagrę na początku listopada br. Drzewa rosnące od kilku lat wokół ZPE wpływają na estetykę okolicy i przyczyniają się do ograniczenia natężenia dźwięku i zapachu z instalacji produkcyjnej.

Różnorodność biologiczna i pokarm dla pszczół

– Nowe drzewa to kolejny element procesu budowania bioróżnorodności i kolorystycznego wzbogacania okolicy – mówi Mirosław Obarski z Bioagry. – Najnowsze posadzone gatunki są miododajne co ma duże znaczenie dla trwającego na terenie ZPE projektu hodowli matek pszczelich. Bioagra od kilku lat sadzi krzewy i drzewa sprzyjające pszczołom. Pozwalają owadom zbierać pyłek kwiatowy i spadź, czyli tzw. rosę miodową występującą w postaci kropel, np. na liściach niektórych drzew liściastych.

 

Kilkanaście rodzajów drzew i krzewów

Wokół ZPE rośnie już wiele gatunków drzew i krzewów. Na początku nasadzeń, najbliżej obwodnicy, zasadzono zimozielone iglaki, tuje i cyprysy, które zimą i latem zachowują jednolitą, zieloną i srebrzystą szatę. W drugiej linii drzew pojawiły się rośliny alejowe, które zrzucają liście zimą. Wybrano drzewa rodzime takie jak klon, jawor, grab i buk pospolity, śliwę wiśniową, brzozę brodawkową i jarząb. Na terenie firmy zasadzono też sosny czarne, świerki serbskie i lipy drobnolistne oraz krzewy takie jak klony palmowe, hortensje bukietowe, magnolie, różaneczniki, azalie japońskie, pięciorniki i kaliny.

Inne aktualności

WIĘCEJ