Aktualności

Pisanka od Pana Kukurydzy

Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X w., odnaleziono na Opolszczyźnie, w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek.

 

Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Zostało wspomniane w niemieckich kronikach liczących sobie blisko 1000 lat. W Polsce kojarzone jest m.in. z wykonywaniem ozdób w postaci pisanek i lanym poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem.

W krajach europejskich ukształtowało się wiele niezwykłych obyczajów, które towarzyszą świętom Wielkiej Nocy.

 

W Norwegii tradycją jest… czytanie „wielkanocnych thrillerów”. Zwyczaj powstał ok. 100 lat temu w związku z reklamą książki, którą zamieszczono przed Wielkanocą. Reklama głosiła, że „Wczoraj w nocy obrabowano pociąg z Bergen”. Był to jednocześnie tytuł powieści. Wielu czytelników uznało, że to relacja z prawdziwego wydarzenia. Książka stała się bestsellerem. Od tego czasu Norwegowie przed każdą Wielkanocą oczekują na nowe, ekscytujące kryminały.

W Grecji, na wyspie Korfu, świąteczną sobotę rozpoczyna „rzut pulą”. Ludzie zrzucają z okien garnki, patelnie i inne wyroby garncarskie, rozbijając je na ulicy.

We włoskiej Florencji arcybiskup odpala rakietę w kształcie gołębia, która symbolizuje Ducha Świętego. Rozpoczyna to spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Dla fińskich dzieci to powtórka Halloween. Maluchy przebierają się za czarownice. Pukają do drzwi sąsiadów, życzą zdrowego i szczęśliwego roku. W zamian oczekują czekolady, pieniążka czy pisanki.

Inne aktualności

WIĘCEJ